Zvládanie citlivosti zubov

Citlivosť zubov je jednou z najčastejších sťažností pacientov v zubnej ordinácii a zvyčajne súvisí s obnažením dentínových tubulov a/alebo poškodenou sklovinou.1,2 Hlavný mechanizmus bolesti je spôsobený pohybom tekutiny vo vnútri dentínových tubulov, čo môže viesť k stimulácii pulpálneho nervu. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky prípady obnaženého dentínu budú nutne znamenať prítomnosť obnažených dentínových tubulov, a to kvôli oblastiam, kde môže byť prítomný sklerotický dentín.

Konzumácia potravín a nápojov obsahujúcich kyseliny (napr. kyslé nápoje a ovocie), môže tiež zvýšiť riziko vzniku citlivosti. Bulímia a kyslý reflux môžu tiež zvyšovať a/alebo sa aspoň podieľať na erózii skloviny a mali by byť vždy v hľadáčiku zubného lekára pre správnu diagnostiku.

Pokiaľ ide o bielenie zubov, výskyt miernej dočasnej citlivosti je niečo, čo môže byť niekedy s týmto druhom ošetrenia spojené. Vo väčšine prípadov je však citlivosť tiež obvykle mierna a prechodná.3
V súvislosti s druhom bieliaceho prostriedku sa v porovnávacom systematickom prehľade karbamidperoxidových gélov aplikovaných v nosiči oproti produktom s peroxidom vodíka (pre domáce bielenie) zistilo, že obe metódy majú relatívne rovnakú mieru citlivosti zubov a podráždenie ďasien.4
Bolo tiež zistené, že prechodná mierna až stredná citlivosť zubov sa môže vyskytnúť až u dvoch tretín užívateľov v počiatočných fázach bielenia5, teda niečo, čo možno považovať za normálny jav.

Je dôležité poznamenať, že táto dočasná citlivosť zvyčajne nemá trvalý vplyv, a ako už bolo spomenuté, okrem oblastí obnažených dentínových tubulov (obvykle prítomných v oblastiach ústupu gingívy) sa citlivosť môže objaviť aj pri zle zhotovených alebo starnúcich výplniach, v oblastiach, kde sú prítomné nekariózne cervikálne lézie, alebo u dosiaľ nezistených kazov, najmä v interproximálnych oblastiach.

Zásadné je vedieť, že tento druh citlivosti zubov je možné liečiť a mal by byť liečený, a existuje mnoho spôsobov, ako to odborník môže urobiť. Liečba siaha od pečatenia po diódové lasery, vrátane gélov s dusičnanom draselným a fluoridom. 

Gély s dusičnanom draselným

Chemické nervové látky, ako je dusičnan draselný, sú jednoduchou, rýchlou a nákladovo efektívnou metódou, ktorá je vo väčšine prípadov prvou voľbou. Spoločnosť Ultradent Products ponúka ako takú metódu UltraEZ™, gél, ktorý je možné použiť v individuálne zhotovovaných nosičoch na bielenie alebo ktorý je možné použiť aj prostredníctvom exkluzívnych naplnených univerzálnych nosičov. Dusičnan draselný má tiež tú výhodu, že v porovnaní s inými metódami poskytuje rýchlejšie výsledky.

Fluoridové laky

Ďalšou desenzibilizačnou metódou je použitie fluoridových lakov, napríklad Enamelast™. Spôsob účinku sa líši od dusičnanu draselného v tom zmysle, že Fluorid má dočasne blokovať vstup do obnažených dentínových tubulov.

Diódové lasery

Ako už bolo spomenuté, ďalšou doplnkovou metódou je použitie diódových laserov, ktoré možno použiť na ošetrenie tkaniva zubnej drene prostredníctvom fotobiomodulácie, PBM.


Na tomto mieste uvádzame návod, ktorý by mohol byť užitočný pri liečbe pacientov s dentínovou hypersenzitivitou:

Ošetrenie citlivosti pred bielením

• Pacient má v anamnéze citlivosť alebo má pozitívne testy na dotyk či vyšetrenie vzduchom.
•  Navrhnite zubnú prehliadku za účelom kontroly kazivosti zubov dva týždne pred bielením.
    Podľa potreby vytvorte individuálne nosiče na bielenie.
• Pacient si čistí zuby bieliacou zubnou pastou Opalescence Sensitivity Relief pred bieliacou kúrou a počas nej.
• Aplikujte ošetrenie fluoridovým lakom Enamelast. Bielenie môže začať nasledujúci deň.
•  Zhodnotí sa, či nosiče na bielenie dobre sedia, či nedráždia ďasná a či sa ľahko snímajú.
• Pacient začne bielenie bieliacim gélom s nízkou koncentráciou.
• Ako doplnok liečby používa pacient desenzibilizačný gél UltraEZ™ po dobu 15 - 60 minút.

Počas bielenia

V prípade, že sa citlivosť objaví až v priebehu bielenia, je možné urobiť tieto kroky na zlepšenie:
• Ak je to možné, poskytnite bieliaci prípravok so zníženou koncentráciou.
• Pacient skráti dobu nosenia bieliaceho gélu.
• Pacient vynechá jeden alebo viac dní bielenia.
• Pacient si čistí zuby bieliacou zubnou pastou Opalescence Sensitivity Relief.
• Pacient používa znecitlivujúci gél UltraEZ™ po dobu 15 - 60 minút pred a/alebo po bieliacom ošetrení.
• Ak dôjde k podráždeniu ďasien, skontrolujte techniku ​​plnenia a umiestnenie individuálnych nosičov bielenia.
   V prípade potreby môže pacient použiť voľnopredajné prípravky na zmiernenie bolesti v ústach podľa pokynov.
   Ak pacient nie je schopný zvládnuť citlivosť pri bielení, prerušte bielenie.

Na záver je známe, že použitie desenzibilizačného prostriedku UltraEZ™ počas 30 minút pred bielením pomáha znížiť citlivosť zubov6. Použitie aktívneho 3% dusičnanu draselného a 0,11% fluoridového desenzibilizačného prostriedku počas 30 minút pred bielením znížilo citlivosť zubov v porovnaní s placebom u populácie s rizikom citlivosti zubov.

Možno konštatovať, že desenzibilizačné prostriedky sú účinné pri zmierňovaní precitlivenosti dentínu. Krátkodobá liečba dentínovej hypersenzitivity liekom UltraEZ™ preukázala štatisticky významné zníženie pocitu bolesti v porovnaní s placebom7.


Zdroje:
1. SoaresPV, Grippo JO. Lesões cervicais não cariosas e hipersensibilidade dentinária cervical: etiologia, diagnóstico e tratamento.1a.ed. SãoPaulo: Quintessence; 2017. 
2. SoaresPV, Machado A C and cols., Hipersensibilidade Dentinária: Guia Clínico. Ed. Santos Pub, IK Publishing, SãoPaulo, 2019.
3. Eachempati P, Kumbargere Nagraj S, Kiran Kumar Krishanappa S, Gupta P, Yaylali IE. Home-based chemically-induced whitening (bleaching) of teeth in adults. Cochrane Database Syst Rev 2018;12(12):Cd006202.
4. Luque-Martinez I, Reis A, Schroeder M, et al. Comparison of efficacy of tray-delivered carbamide and hydrogen peroxide for at-home bleaching: A systematic review and meta-analysis. Clin Oral Investig 2016;20(7):1419-33.
5. Hasson H, Ismail AI, Neiva G. Home-based chemically-induced whitening of teeth in adults. Cochrane Database Syst Rev 2006(4):CD006202.
6. Leonard RH Jr, Smith LR, Garland GE, Caplan DJ. Desensitizing agent efficacy during whitening in an at- risk population. J Esthet Restor Dent. 2004;16(1):49- 56. 
7. Ozen T, Orhan K, Avsever H, Tunca YM, Ulker AE, Akyol M. Dentin hypersensitivity: a randomized clinical comparison of three different agents in a short-term treatment period. Oper Dent. 2009;34(4):392-398.
Dr. Rafael Beolchi